czwartek, 7 marca 2013

Trafny tytuł


Ósma książka J.K. Rowling. Pozostałe 7 ładnie rozłożyło się na lata mojego dzieciństwa. I czarowały... Rowling stała się legendą dzięki serii o Harrym Potterze. I będzie legendą zawsze, nawet, gdyby już nic więcej nie napisała. Ale napisała. Nie mógłbym tego nie przeczytać.

źródło: znak.com.pl
Czego chciałem uniknąć podczas czytania "Trafnego wyboru" to porównywania do Harrego. Nie udało się. Cały czas miałem jakieś szalone skojarzenia. Pierwsze kilkadziesiąt stron to spory chaos. Zbyt wielu bohaterów, nie od razu połączyłem imiona z osobami. Ale to kwestia czasu. Styl Rowling nie budzi zastrzeżeń, czyta się lekko, nie brakuje specyficznego humoru. Im więcej czasu od przeczytania tej książki mija, tym ciekawsze mam jej interpretacje. "Trafny wybór" uświadamia czytelnikowi, że nasze codzienne decyzje, nawet te drobne, pozornie nieistotne, niosą zaskakujące skutki, mogące odbić się w życiu innych ludzi, i nas również, ze zwielokrotnioną siłą. 'Efekt motyla', podobne klimaty... Może jest jakaś magia w złożoności tego zjawiska, nie wiem. Wiem za to, że prawdziwej magii trzeba szukać w dzieciństwie, dorosłość niestety nie oferuje jej zbyt wiele.

A na koniec cytat z TW który wyjątkowo mi się spodobał. Nie jest zbyt optymistyczny ale co tam...

"Ale kto mógłby żyć z wiedzą o tym, które dokładnie gwiazdy już umarły - pomyślała, patrząc na nocne niebo i mrugając. - Czy ktokolwiek zniósłby myśl, że wszystkie są już martwe?".

1 komentarz:

  1. Mnie osobiście książka bardzo zaskoczyła. Kampania reklamowa była niezwykle nachalna, powieść wciskano nam z każdego kąta - oczekiwałem zatem topornego gniota, odcinania kuponów od nazwiska i wszystkiego najgorszego. Tymczasem przeczytałem i przyznaję, że historia opowiedziana przez Rowling po prostu mnie zauroczyła. Wg mnie znakomita pozycja, bardzo dojrzała i interesująca. Jeśli chodzi o nawiązanie do serii o Harrym, to wg mnie elementem wspólnym jest wyłącznie znakomity sposób prezentacji świata nastolatków oraz ich poglądów.

    OdpowiedzUsuń